niedziela, 21 kwietnia 2013

Orzech indyjski
Łupiny orzecha indyjskiego

Łagodny, naturalny środek do prania
Pozytywnie wpływa na ochronę środowiskaW Indiach i Nepalu orzech indyjski już od wieków na co dzień używany jest jako naturalny środek piorący. Po zbiorach orzechy są łupane. Skorupki dokładnie się suszy i zbiera do woreczków z materiału. Czarna pestka nie jest jadalna, nie nadaje się również do prania. Za to łupiny zawierają bardzo wartościowe substancje, które wspaniale nadają się do prania. Zawierają one saponinę, która działa podobnie do mydła. Łupiny w kontakcie z wodą tworzą płyn o konsystencji mydlin.

Zastosowanie tradycyjneW dawnych czasach kobiety indyjskie używały łupin orzecha do mycia i pielęgnacji włosów. Ludzie posiedli również umiejętność mieszania proszku z łupin orzecha wraz z ziołami ayurverdy, w ten sposób powstawało pachnące mydełko do mycia ciała. Do dzisiaj w wielu indyjskich wioskach naczynia i przedmioty codziennego użytku myte są w wodzie z orzechami indyjskimi. Tak na marginesie: również jubilerzy używali mydlin z orzecha do czyszczenia i polerowania złota i srebra.

Zastosowanie w dzisiejszych czasach:Łupiny z orzecha indyjskiego bez problemu mogą być stosowane w pralkach. Należy je jedynie zapakować w skarpetkę, albo w woreczek płócienny, aby uniknąć szukania łupinek w pralce po zakończeniu prania. Łupiny z orzecha włoskiego w przeciwieństwie do proszków do prania są neutralne dla środowiska naturalnego i co najważniejsze dla skóry. Proszki zawierają detergenty, środki zapachowe, substancje konserwujące, wybielacze optyczne  itd. Z reguły w przypadku zastosowania orzecha indyjskiego stosowanie płynów do płukania staje sie zbędne.
Poza tym orzechy można stosować w zmywarkach, jako uniwersalny płyn czyszczący, jako szampon i płyn do mycia ciała.

Teraz okazyjnie  https://www.fastdeal.pl/fd/11048
Prześlij komentarz